All for Joomla All for Webmasters
Nasıl Yapılır?

Bilgisayardan Yandex’i Tamamen Kaldırma

Yandex, son yıllarda oldukça yükselişte olan bir arama motoru. Aslında Google’ın alt yapısını kullanmasına karşın, Yandex Haritalar ya da Yandex Mail gibi uygulamaları ile oldukça stabil olarak karşımıza çıkıyor. Fakat çeşitli reklam siteleri üzerinden, yanlışıkla yandex reklamlarına ya da uygulamasına tıkladığımızda, bilgisayarımızın veri tabanına kayıtlı kalıyor ve maalesef silemiyoruz. Bugün ki yazımızda, sizlere Yandex’i bilgisayardan tamamen kaldırma yolunu açıklayacağız.

Yandexi Kaldırma ve Yandexi Silme Yöntemleri

 • Öncelikli olarak bilgisayarınızın, denetim masası üzerinden Program Ekle ve Kaldır bölümüne gelerek, burada yer alan Yandex ile ilişkili bütün dosyaları kaldırarak başlamanız gerekmektedir.
 • Sonrasında kullandığınız tarayıcı olarak belirlediğiniz eğer Chrome (Google Chrome) ise, “chrome://versiyon” yazarak entere basın. İçerisinde yer alan Profil Yolu kısmında bulunan bilgileri silin. Bunu yapmadan öncesinde Google Chrome sayfalarının tamamını kapatmayı unutmayın, aksi taktirde işlem tam olarak sağlanamaz.
 • Google Chrome uygulamasına (Masaüstünde yer alan) sağ tuş ile tıklayıp, özellikleri seçin. Burada yer alan Internet kullanıcılarına gelerek, özelliklerine gelin.
 • Internet Explorer adına gelecek yeni sayfa üzerinde sağ üst tarafta olan seçeneklere gelip, tek tek gelişmiş ayarlarına gelin ve sıfırlayın.
 • Internet explorer sayfasını açtığınızda, yandex yazıyorsa eğer bunu temizleyin ve www.google.com ile düzeltin.
 • Şimdi ki kısım biraz daha önemli; Başlat kısmından çalıştır kısmına gelin ve “regedit” yazarak enter’a basın. Gelecek yeni kayıt defteri düzenleyici kısmında arama yaparak “start page” yazın. Gelecek bütün sekmeler üzerinde, yandex yazanları temizleyerek www.google.com ile düzeltin.

 

Yandex Sayfasını Kaldırma

Yandex sayfasını kaldırmak için yukarıda olan adımları izlediğinizde Windows bilgisayarınızın tamamen yandexten temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu kısma kadar yer alan bütün çalışmalar, Windows için uygun olan çalışma prensibindedir. Mac ya da telefonunuzda temizlemek için de, recovery yapmanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde silmeniz pek mümkün değildir.

Güncel tarayıcılar arasında işletim sistemini en çok yoran Chrome olmasına karşın, en kaliteli çalışan tarayıcıda Chrome’dır. Sizlere o yüzden Chrome tarayıcı ve arama motoru olarak google kullanmanızı tavsiye ederiz. Eklentileri ve eklentilerin güncelliğine karşı stabilizasyonu bakımından, en güvenilik tarayıcıdır.

1 Comment

1 Comment

 1. Sercan

  26 Mayıs 2017 at 14:52

  Bu bilgi için teşekkürler. Kurarken iyi kaldırırken kötü bu programlar ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top