All for Joomla All for Webmasters
WordPress

WordPress İnternet Sitesini Hızlandırma Yöntemleri

WordPress ya da normal internet sitenizin, hızı ile ilgili belirli şekilde yavaşlık hissediyor olabilirsiniz. Bu tür konularda Alexa.com size sitenizin yavaşlığı ve hızlılığı konusunda net bilgiler verebilir. Öncelikli olarak Alexa değerlerinize detaylı bir şekilde bakın. Eğer Alexa üzerinde siteniz açılış hızı olarak yavaş gözüküyorsa, yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Ama Normal ya da Fast yazıyorsa, yazının geri kalanı sizin için bir şey ifade etmemektedir.

WordPress tıpkı sosyal medyalar gibi çeşitli uzantıları bir araya getiren bir internet sitesi arayüzüdür. Burada sizin sitenizi yavaşlatabilecek üç koşul vardır: Tema, hosting ve eklentiler.

Şimdi ilk olarak tema ya da arayüzünüzden başlayalım. Kullandığınız WordPress temanızın, korsan ya da cracklenmiş halini kullanıyorsanız, sisteminiz yavaşlıyor olabilir. Bunun ile ilgili en basit örnek, güncelleme alamamanız. Crack ya da korsan ürünü indirdiğiniz versiyon ile sınırlı kaldığınız için, stabilleştirebilecek hiç bir eklenti alamamaktasınız.

İkinci olarak da Hosting. Hosting için yani sitenizin veri bankasını oluşturan data alanında, bir yavaşlık söz konusu olabilir. Site yavaşlığı ile ilgili en sık görülen problem maalesef hosting kaynaklı oluşmaktadır. Burada Server seçiminizden, severin hangi ülkede olduğuna kadar geniş bir alan söz konusudur. Ülkemizde de aktif şekilde çalışmasını sürdüren bir çok hosting firması vardır. Doğru hosting firması seçerken referanslarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Üçüncü olarak da eklentiler. Kullandığınız eklentilerin çok işe yaradığını düşünebilirsiniz. Fakat her bir eklenti, sitenin açılış süresini doğrudan etkilemektedir. Eğer gerekli görmenize rağmen sitenize bir faydası olmayan bir eklenti yüklerseniz, bu durumda sisteminiz yavaşlayabilir.

WordPress Hızlandırıcı Eklentileri

Hangi eklentinin ne işe yaradığıyla ilgili ekşi sözlük başta olmak üzere R10, WMAraci gibi bir çok sitede yorumlar bulunmaktadır. Sizin siteniz için en gerekli olan eklentiler kalana kadar, diğer bütün eklentileri kaldırın. Ardından Google Speed üzerinden sisteminizin hızını tekrar kontrol edin.

Plugin Performance Profiler ile birlikte siteniz içerisinde yer alan eklentileri kontrol edersiniz ve temizlersiniz ilk işiniz bu olmalı.

Sonrasında W3 Total Cache ya da WP Super Cache uygulamalarını da siteniz içerisinde aktif hale getirin. Fakat ikisinden birini kurmanız da yeterli olacaktır, benim burada kullandığım W3 Total Cache.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Wordpress "W3 Total Cache" Kurulumu ve Optimizasyonu - kisave.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top