All for Joomla All for Webmasters
WordPress

WordPress “W3 Total Cache” Kurulumu ve Optimizasyonu

WordPress internet sitelerini hızlandırma için en sık tercih edilen eklenti olan W3 Total Cache hakkında size bugün bilgi vereceğim. W3 Total Cache, WordPress uygulamaları içerisinde en çok kullanılan uygulamadır.

W3 Total Cache Nedir?

W3 Total Cache, WordPress sitenizin diğer uygulamalardan ya da tema (Arayüz)’dan doğan yavaşlamalara karşı hızlandırmaya yarar. Kurulumu çok basittir, ancak kendi sitenize optimizasyon yaparken dikkat etmeniz gereken bir kaç ayrıntı vardır. Diğer özellikleri olduğu gibi bırakabilirsiniz.

W3 Total Cache Ayarları Nasıl Yapılır?

Eğer siteniz içerisinde CDN kullanıyorsanız, CDN ile ilgili özel ayarları yapmak zorundasınız. Fakat eğer normal bir WordPress kullanıcısıysanız, eklentiyi kurarak doğrudan normal yani default ayarlarında açabilir ve çalıştırabilirsiniz. Doğrudan bir şeyi değiştirmeniz, sitenizin optimizasyonunu kötü etkileyebilir.

Eğer eklentiyi kurduktan sonra yine de yavaşlık görüyorsanız “WordPress İnternet Sitesini Hızlandırma Yöntemleri” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

W3 Total Cache 2017 Ayarları

W3 Total Cache, her ay ortalama iki güncelleme alır. Fakat bu güncellemelerin ardından ayarlar ile ilgili bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Her yıl güncellemeler ile programın sürümü de ilerlemektedir. Çoğu kullanıcı ilk kez kullandığında ya da güncelleme aldığında programın ayarlarında bir değişiklik olduğunu zannederek değiştirme yoluna giderler. Ancak kesinlikle bu doğru bir yöntem değildir.

W3 Total Cache Kaldırma

Öncelikle kaldırma nedeninizi tam olarak bilmemekteyim, fakat kaldıracaksanız yine aynı işlevleri gören bir program kullanmanızda fayda vardır. Bu yüzden size ikin

ci bir program tavsiyem de “WP Super Cache” programıdır.

W3 Total Cache

Bu program da W3 Total Cache ile aynı prensipte çalışır, fakat siteniz ile eşgüdüm problemleri yaşamanız olasıdır. Daha önce bu konu ile ilgili bir çok şikayet oldu ve halen daha stabil bir çalışmaya sahip değil.

W3 Total Cache kaldırmak için, WordPress WP-Admin girişinden giriş yaptıktan sonra, uygulamalar kısmına gelerek oradan çöpe atmanız yeterli olacaktır.

Fakat kaldıracak kullanıcılara, google speed testi yaparak, sitenizin bu uygulama ile mi yoksa bu uygulamasız mı daha hızlı olduklarına bkamalarını tavsiye ederim.

Sorularınızı, program ile ilgili düşüncelerinizi bizim ile paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top