All for Joomla All for Webmasters
Bilgi

Robots.txt Nedir ve Robots.txt Hata Çözümü

Robots.txt’yi daha önce duydunuz mu? Robots.txt internet sitelerinin google botları tarafından, bulunmasını ya da gizlenmesini sağlayan sisteme verilen genel isimdir. Robots.txt Google Seo Çalışmalarında çok önemli bir yere sahiptir. Sitenin optimizasyonu doğru yapılmazsa eğer, google botları tarafından içerikleriniz bulunamaz.

Robots.txt Nedir?

Robots.txt yukarı da belirttiğim gibi, google botlarının siteniz içerisinde yer alan içeriklere, hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olan bir sistemdir. Eğer doğru şekilde hazırlanmazsa, google’da site içeriklerinizin bulunmaması ile sonuçlanabilir.

WordPress Robots.txt Hatası

WordPress sisteminizde, google’a içeriklerinizin ulaşmama problemleri yaşıyor olabilirsiniz. “Bu sitenin robots.txt dosyası olduğundan, bu sonuç için bir açıklama bulunmamaktadır. Daha fazla bilgi edinin. şeklinde bir hata alıyorsanız eğer, sizin de wordpress sisteminizin robots.txt ile ilgili bir problemi olduğu açıktır. Sorunu tanımladığımıza göre, çözümünü de açıklamamız gerekir.

WordPress Robots.txt Hatası Çözümü

İlk adım olarak admin girişi yapın ve sisteminizin içerisine girin (Wp-admin). Aşağıda olan fotoğrafta da olduğu gibi Ayarlar kısmına girin ve orada yer alan Okuma sekmesine giriş yapın. Okuma sekmesi içerisinde yer alan “Arama Motoru Görünürlüğü” kısmı eğer işaretliyse, o işareti kaldırmanız yeterli olacaktır.

WordPress Robots.txt hatası çözümü

Google Site Haritası Nasıl Eklenir?

Sitenize bunu ekledikten sonra yapmanız gereken tek şey google’a değişikliği bildirmek olacaktır. Her sitenin basit bir harita şekli vardır, bu harita şekli ile google botları rahatlıkla siteniz içerisinde yer alan içerikleri sizin için google’a indeksleyebilir.

 1.  Google Search Console’da kullanıcı girişi yaparak başlayın.
 2. Sonrasında sitenizin adını mülk ekle kısmından, sisteme kayıt ettirin.
 3. Açılan yeni sekme üzerinde HTML dosyası yükle şeklinde olan açıklama yerine, önce HTML Doğrulama dosyasını indireceksiniz. Sonrasında FTP üzerinden sitenizin Public HTML kısmına koyun. Sonra da doğrulamayı tamamlayın.
 4. Eğer işlemleri sırası ile uyguladıysanız geriye sadece devam et kısmı kalacaktır.
 5. Son olarak site haritası ekleme ya da site haritası test etme kısımlarına sitemap.xml yazarak site haritası gönderin.
 6. Tebrikler, artık sisteminiz google optimizasyonu içerisinde yerini aldı. Yapmanız gereken tek şey iki saat kadar bekledikten sonra sistemde ki yerinizi almak.
1 Comment

1 Comment

 1. Erhan

  26 Mayıs 2017 at 14:51

  Teşekkürler bende problem nerede diyordum 🙂 Web sitem Google da indexlenmiyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top