All for Joomla All for Webmasters
Pasaport

Pasaport Türleri – Hangi Pasaport Kimlere Verilir?

Ülkemizde toplamda 4 farklı pasaport türü bulunmaktadır;

1. Bordo pasaport (Umumi Pasaport)
2. Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
3. Gri pasaport (Görev Pasaportu – Hizmet Pasaportu)
4. Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport)

2010 sonlarına doğru pasaport ve kimliklerimiz artık çipli sisteme geçildiği için renk ve özelliklerinde değişiklikler olmuştur. Bu yazıda tüm pasaportların genel olarak bilgilerine ulaşabilirsiniz. Konu içerisinde geçen linklerden ise o pasaport ile alakalı detaylı ve yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Not: Bir de Geçici Pasaport veya Seyahat Belgesi ile seyahat etmek mümkün. Ama bunlar istisnai durumlarda veriliyor. Örnek verecek olursak, Geçici pasaport ülke dışında pasaportunuzun kaybolması, süresi bitmesi gibi durumlarda tek kullanımlık ve ülkeye dönüş için verilmektedir.

Bordo Pasaport  Kimlere Verilir? (Umumi Pasaport)

Kimlere Verilir?
Devlete hizmet eden biri değilseniz başvurmanız gereken pasaport bordo olmaktadır. Devlete hizmet edenler için şartlara uyan kişiler, yeşil,gri veya siyah pasaport almaktadır. Bunlardan biri olamıyorsak eğer Bordo pasaport ile devam etmek zorundayız.
Bordo Pasaport İle Vizesiz Seyahat

Pasaport türlerinin en sınırlı olandır. Yalnız yine de bir çok ülkeye vizesiz veya kapıda vize şeklinde kolayca yurt dışı seyahatlarını gerçekleştirebiliyoruz.

Vizesiz ülkeler ile alakalı yazımız yakında yayında olacaktır.

Bordo Pasaport Nasıl Çıkartılır?
En basit olarak ister internet üzerinden ister emniyete giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu konu ile alakalı rehber amaçlı yazımız da yakında yayında olacaktır. Bir hafta içinde elinize ulaşmış şekilde size emniyet tarafından gönderilmektedir.

Not: Biyometrik pasaporta geçmeden önce umuma mahsus pasaportun rengi lacivertti, artık bordo oldu.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? (Hususi Pasaport)

Yeşil pasaport, kadro derecesi 1, 2, ya da 3 olan devlet memurlarına veya eski bürokratlara veriliyor.

Yeşiş Pasaporta sahip olmak istiyorsanız kamu personeli, devlette çalışan öğretmen ve doktorlarda var yalnız kadro derecelerinin 1,2 veya 3 olmak zorunluluğu vardır. Bu şartlara uyan kişiler emekliliklerine ayrıldıklarında veya görevden çekilme gibi durumlarda yeşil pasaportlarını koruyabiliyorlar.

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Seyahat
Yeşil pasaport’a sahip kişiler neredeyse tüm Avrupa’ya vizesiz gitme şansına sahip olmaktadırlar. Bunun haricinde 130’dan fazla ülkeye vizesiz veya sınır da kapı vizesi ile ülkeye giriş yapabilmektedirler.

 Gri Pasaport Kimlere Verilir? (Hizmet Pasaportu)

Yeşil pasaport veya siyah pasaportu olmayan yalnız resmi kurumlar tarafından herhangi bir göreve gönderilen kişilere gri pasaport verilmektedir. Mesela; Bordo pasaportumuz var yalnız bir resmi kurum tarafından yurt dışına göreve gönderilmekteyiz bu durumda Gri Pasaport verilmektedir.

Gri pasaport sahibi kişinin görev sürecince ailesinden bazı bireylere de yeşil pasaport imkanı sağlanmaktadır.

 Siyah Pasaport Kimlere Verilir? (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaportlar, TBMM meclis üyeleri, orgeneraller, büyük şehir başkanları, bakanlar, valiler gibi devletin üst makamlarında görev yapan kişilere verilmektedir. Biometrik pasaporta geçmeden önce diplomatik pasaportun rengi kırmızıydı, artık siyah oldu.

Gri pasaport gibi aynı şekilde Siyah Pasaport’a sahip olan kişilerin bazı aile bireylerine yeşil pasaport imkanı sağlanmaktadır.

Eğer Yeşil Pasaport,  Gri Pasaport yada Siyah Pasaport Çıkaracaksanız;

Hemen hemen tüm pasaportları çıkartmanın şartları Bordo pasaport gibi aynıdır yalnız yine de bazılarının ayrıştığı noktalar vardır

  • Evrak farklılıkları : Çıkartacağınız pasaporta göre evraklar farklı istenmektedir.
  • Başvuru Yazısı: Yeşil ve Gri Pasaport çıkartmak için bağlı olduğunuz makamın yetkili kişisinden onaylı ve İçişleri Bakanlığı’na ithafen yazılacak olan başvuru yazısı almanız gerekir. Bu durum bordo Pasaport için gerekmiyor. Siyah pasaport başvurusu zaten yapılmamaktadır. (Dışişleri Bakanlığı sağlamaktadır.)
  • Farklı Ranvedu Yerleri: Bordo pasaport başvurusu için epasaport.gov.tr adresinden ilçe ve il emniyet müdürlüklerinin herhangi birine randevu alabiliyorken Yeşil ve Gri Pasaport çıkartmak için ise sadece İl Emniyet Müdürlüklerinden randevu alabiliyorsunuz.
  • Pasaport Harç Bedeli: Defter bedeli tüm pasaport türleri için geçerli olsa da pasaport harç bedeli, Diplomatik (Siyah) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport ve Hizmet (Gri – Görev) Pasaport sahiplerine geçerli değildir.
  • Farklı Teslim Tarihleri: Yeşil ve Bordo pasaportlar genelde 1 hafta içinde size ulaşmaktadır. Eğer Gri Pasaport için başvurduysanız, göreve gidilecek ülke Türkiye’ye vize uygulayan bir ülkeyse gidiş tarihinizden 25 gün önce, ülkeye giriş vizesiz ise gidiş tarihinizden 15 gün önce adresinize teslim ediliyor. Bu tarihlerden önce başvuru kabul edilmiyor.
Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top