All for Joomla All for Webmasters
Diğer

Otoyollarda Ortalama Hız Tespiti Başlıyor

Ortalama Hız Tespiti

Emniyet Genel Müdürlüğü, son yaptığı çalışma ile adından oldukça söz ettireceğe benziyor. Kara yolları Genel Müdürlüğü ile aralarında yapılan anlaşmaya göre, 1 Temmuz 2017’den itibaren, otoyollarda olan hız sınırını geçen araçlar için tespit ve ceza sistemi geliştirdiklerini açıkladılar.

Ortalama Hız Tespiti

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, araçların giriş yaptıkları HGS ya da OGS noktası’ndan çıkış yaptıkları HGS ya da OGS noktasına kadar kat ettikleri mesafenin ortalama zamanı hesaplanıyor. Eğer ortalaması çıkartılan zamandan daha hızlı bir giriş yapılırsa, hız ikazı olarak nitelendirilip ceza kesiliyor.

EGM yaptığı açıklamada “Çeveye yayılan zararlı gazların önüne geçmek için böyle bir çalışma yapıyoruz”derken, bu durum ile ilgili farklı çalışmalar da yapılabiliyor. Bu konu ile sınırlandırılmasıyla ilgili çeşitli sosyal medya sitelerinden tepkiler yağdı.

Cezalara Dikkat Edin

1 Temmuz 2017’den itibaren yapılacak olan bu sistem ile, trafik kazalarının da önüne geçmesi bekleniyor. Ancak yapılan açıklamalarda yayılan gazların önüne geçmesi ibaresi kullanılması, akıllara 2015 yılında Wolswagen araçların yol açtığı egzoz krizini getirdi.

Hatırlamayanlar için, Wolswagen çevreye duyarlı araçlar ürettiğini ve metan gazı salmadığı ile ilgili çeşitli belgelere sahip olduğunu iddia edilmişti.  Amerika’da yapılan araç testlerinde bu belgelerin notlarında oynandığı ortaya çıkmıştı. Dünya da bir çok ülkede Wolswagen’e ceza kesilirken, ülkemiz bu konu ile ilgili bir yaptırım uygulamamıştı.

Peki sizin yeni çıkan bu otoyol kararı ile ilgili düşünceleriniz neler?

Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top