All for Joomla All for Webmasters
Pasaport

Gri Pasaport / Hizmet Pasaportu Başvurusu – Gerekli Evraklar

gri pasaport nasıl çıkarılır

gri pasaport nasıl çıkarılır

Gri pasaport (Hizmet pasaportu) başvuru sırasında gerekli tüm her şeyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Nelere dikkat edilmeli, neler gerekli adım adım anlattık. Takıldığınız yerlerde yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

Gri Pasaport Başvurusu

1. Gri Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evrakları Hazırda Bulundurun

Yeşil (Hususi) Pasaport çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi:

1. Hizmet Pasaportu talep formu
Yeşil Pasaport Talep Formuna buradan ulaşabilirsiniz: http://www.pgm.adalet.gov.tr/formlar.html
Aldığımız bu formu kurumumuzda ki yetkili kişinin onaylayıp doldurması gerekmektedir. Aynı şekilde yetkili kişi tarafından Islak imza ve damgalı olması gerekmektedir. Formun üzerindeki tarihten 60 gün boyunca geçerliliği olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Aksi taktirde tekrardan formun düzenlenmesi gerekecektir. Zorunlu bir husus da iki sayfalık formun ön ve arkalı olarak tek sayfada basılmasıdır.
2. Nüfus Cüzdanı aslı (fotokopi olarak da eklemekte fayda var)
Bunun haricinde T.C kimlik numarasının da düzgün okunuyor olması gerekmekte.
3. Daha önce pasaport almışsanız bunların asılları.
4. biometrik  fotoğraf (2 adet)
Biometrik fotoğraf konusunda problem etmenize gerek tüm fotoğrafçılar nasıl çekileceği konusunda oldukça bilgililerdir.
5. Defter bedeli dekontu
Aşağıda dikkat edilecek hususları anlattık.

Eğer çocuklar ya da bakımınıza muhtaç engelli bireyler için de pasaport çıkarılacaksa;


5. Reşit olmayan veya engelli vatandaşların kanuni temsilcilerinden muvafakatname (Noter veya İl yada İlçe Emniyet müdürlüklerinde halledebilirsiniz)
Ebeveynler evliyse ikisinin de muvafakatname gerekiyor.
Eğer boşanmışlarsa, sadece velayet sahibininki gerekiyor. Başvurusu dosyasına da mahkemenin verdiği velayet kararını eklemelisiniz.

Not: Ebevynlerden herhangi biri cezaevindeyse o kişinin muvafakatnamesi gerekmiyor. Fakat kişinin cezaevinde olduğuna dair cezaevi yönetiminden belge alınması gerekiyor.

6. Eğitim & Öğrenim gören çocuklar için öğrenim belgesinin aslı (Bağlı olduğu okulu veya E-Devlet üzerinden alınabilir)

7. Sağlık problemi olan veya sürekli bakıma ihtiyaç duyan çocuklar için resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu. Haricinde mahkeme tarafından verilen vasi kararının aslını da dosyaya eklemelisiniz.

2. Gri Pasaport Ücretleri

Gri Pasaport diğer pasaportlar gibi harç ödemez, yalnız yine de ödenmesi gereken bir ödeme vardır:

Harç bedeli Nedir? Pasaportun geçerlilik süresine göre miktarı değişen ve sadece bordo pasaport çıkartmak isteyenlerin ödemekle mükellef olduğu bir tutardır. Gri Pasaportlar için bu geçerli değildir. Gri pasaportluların ödemesi gereken defter bedeli olarak belirlenen ücret 94 TL‘dir.

Alt tarafta bulunan bankalar üzerinden ödemelerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Banka görevlisine “Pasaport Defter Bedeli yatırmak istiyorum” dediğiniz de işleminizi yapacaklardır. Yalnız unutmamız gereken bir şey Nüfus kağıdımız da bulunan T.C numaramızın olması gerekmektedir. Ücret kimlik numaramıza kayıt edilmektedir. Eğer Kimlik numaranız bulunmuyorsa yenisini çıkartmanız da fayda vardır.

Önemli: Dekontun üzerine “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının size verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Bu işlemi yapabileceğiniz bankalar aşağıdaki gibidir;

 • Akbank
  Aktifbank
  Albaraka Türk Katılım Bankası
  Alternatif Bank
  Anadolubank
  Arap Türk Bankası
  Citibank
  Denizbank
  BurganBank
  FibaBanka
  Finansbank
  Garanti Bankası
  HSBC Bank
  ING Bank
  Kuveyt Türk Katılım Bankası
  Odeabank
  Şekerbank
  T.C. Ziraat Bankası
  ICBC Turkey Bank A.Ş.
  TurkishBank
  Turkland Bank
  Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  Türkiye Finans Katılım Bankası
  Türkiye Halk Bankası
  Türkiye İş Bankası
  Türkiye Vakıflar Bankası
  Yapı ve Kredi Bankası
  Ziraat Katılım Bankası

3. Emniyetten Randevu Alınması

epasaport.gov.tr adresine girerek hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz. Gri pasaport başvurusu sadece İl Emniyet Müdürlüklerinden yapılabiliyor. İkamet ettiğiniz şehir olmasına gerek yoktur.

Emniyet Müdürlüğü geç başvurunuzu almak istiyorlar;
– Eğer gri pasaporttan vize istemeyen bir ülkeye gidecekseniz pasaport müracaatınızı gidiş gününüze 15 gün kaladan önce yapamazsınız.
– Eğer gri pasaporttan vize isteyen bir ülkeye gidecekseniz de gitmenize 25 gün kalmadan gitmeyin. Daha erken gelen başvuruları bildiğiniz almıyorlar. 

Burada dikkat etmeniz gereken o ülkenin nokta gri pasaporttan vize isteyip istememesi. Örneklemek gerekirse; tüm Schengen ülkelerine gri pasaport vizesiz giriş yapabildiğinden, Fransa’ya gidecekseniz pasaport başvurunuzu gitmeden önceki 15 gün içinde yapabilirsiniz. Ama İngiltere, Amerika gibi bazı ülkeler gri pasaporttan vize istediğinden, Amerika’ya gidecekseniz gitmeden önceki 25 gün içinde başvuru yapabiliyorsunuz.

4. Pasaport Teslimat

Başvurunuz onaylanınca Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Tanzim Merkezi’nde basılıp, adresinize gönderilmek üzere postaya verilmektedir. Postayı alan farklı kişi olacaksa o kişinin T.C kimlik numarasını sormaktadırlar.

Pasaportlarımızın, Emniyet Müdürlüğü’ndeki başvuru sırasında belirttiğiniz adrese 5 iş günü içinde ulaşması vaat edilse de genelde çok daha hızlı oluyor.

1 Comment

1 Comment

 1. Serdar

  27 Mayıs 2017 at 16:52

  Bilgiler için teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top