All for Joomla All for Webmasters
Nasıl Yapılır?

Google DNS Ayarları ve Adresleri 2017

Google Dns 2017

Google, hayatımızı kolaylaştırmaya ve internet hizmetlerini daha kaliteli hale getirmek için durmaksızın çalışıyor. Bunun ile ilgili yaptığı bir çok çalışma, diğer şirketlerin de onların standartlarına yetişmesi için ilham olmuştur. 2001’den beri aktif olarak hizmet veren Google.com arama motoru, sadece bir başlangıç olmuş, geri kalan zaman içerisinde Gmail, Youtube, Google Maps, Google Earth gibi sistemler ile de adından sıklıkla söz ettirmiştir.

Google sağladığı DNS sağlayıcı ile, sizin IP adresiniz üzerinden, farklı bir kaynak üzerinden internete bağlanmanızı sağlayabilir.

DNS Nedir?

DNS yani Domain Name System (Domain İsim Sistemi); İnternet üzerinde yer alan bütün sunucuların ve kullanıcıların bağlantılarını organize eden, belirli bir sağlayıcının sunduğu bütün iletişim, bağlantı ya da etkileşim içerisinde olan hiyerarşik adlandırma sisteminin adıdır.

DNS Ne İşe Yarar?

DNS genel olarak, ülkemizde ya da bağlı olduğumuz ip adresi üzerinden, giremediğimiz sunuculara bağlanmak için tercih edilir. Böylece bağlanacağımız sunucu üzerinde, ülkemizin IP adresi yerine farklı bir ülkenin IP’si üzerinden bağlanmamız mümkün kılınır.

DNS Değiştirip Vikipedi’ye Girmek

DNS değiştirip çeşitli internet sitelerine bağlanmak mümkündür. Ülkemiz tarafından engellenen bir çok internet sitesi de, kullanıma kapalı olduğu için, kişiler bilgi ya da sunucuya bağlantısını tutmak adına DNS değiştirme yoluna gidebilir.

DNS Değiştirip İnternete Bağlanmak

DNS değiştirip internete bağlanmak ile ilgili yapabileceğiniz bir çok şey mevcuttur. En basit olarak; Kullandığınız internet tarayıcısına bir uzantı ekleyerek, internete o tarayıcı üzerinden ip adresinizi değiştirerek bağlanabilirsiniz.

Fakat bunun yerine, ağ ayarlarına girip ağ bağlantılarınızdan DNS’nizi kalıcı olarak da değiştirebilirsiniz.

Google DNS Sunucuları

Google 2009’dan itibaren, ücretsiz şekilde DNS sunucularını kullanıcıların hizmetine sunmuştur. Google, sunucularının internet trafiğini 24 saatte 1 kez temizlediğini de şartlarında sunmuştur. En bilinen Google DNS Sunucusu:

8 8 8 8

8 8 4 4

Dns Ayarlarının Uygulanması

  • Denetim Masası > Ağ ve Internet > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir > Yerel Ağ Bağlantısı (Mavi Yanan Aşağıdaki Gibi) > Çift Klik >  Özellikler > İnternet Protokol Sürüm 4 (TCP/IPv4)

Google DNS Adresleri

 

İnternet kullanımının, çeşitli politik nedenlerden ötürü yasaklandığı bugünlerde, siz değerli kullanıcıların bilgiye karşı olan duruşunuzu engelleyecek her türde duruma karşı bu tür önlemleri denemeseniz bile öğrenmenizde fayda vardır.

Vikipedia gibi dünya üzerinde sadece bilgi paylaşımı bulunan bir sitenin (İçerisinde reklam dahi yoktur), vergi ödemediği ya da politik paylaşımlarından ötürü engellendiği ülkemizde, bilgiye ulaşmamız asla engellenemeyecektir.

Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top