All for Joomla All for Webmasters
Ne, Ne Değildir

Download & Upload Hızı Nedir?

Download & Upload Nedir? Download İngilizce’den Türkçe’ye çevrildiğinde İndirme anlamına gelir. Upload da yükleme anlamına gelir. Ülkemizde genel olarak kullanım amacı internet ile bağlantılı olan bu iki terim, internet hızı ve internette olan dosyalar ile işlem yapacağımız sırada büyük önem arz etmektedir.

Download Hızı Nedir?

Download hızı, bilgisayarınızın internet üzerinden indireceğiniz dosyanın saniye de kaç megabayt indirdiğini ölçmek için kullanılan bir terimdir. Ülkemizde 30 megabite kadar internet sağlayıcısı bulunmaktadır ancak ortalama olarak saniyede iki megabayt ve bir megabayt arasında değişen bir hız ile indirir. İnternet üzerinde tarayıcınız aracılığı ile gezinti yaptığınız taktirde de, download sayesinde gezinti yapmış oluyorsunuz. İnternette girdiğiniz bütün sitelerde aslında, internetinizin arayüzüne indirme gerçekleştiriyorsunuz.

Upload Hızı Nedir?

Upload hızı ise, sizin internet tarayıcısı üzerinden ya da internete bilgisayarınız bağlantısı ile veri yüklerken saniyede kaç megabayt veri yüklediğini açıklayan bir terimdir. Upload hızı konusunda genellikle veri paylaşımında bulunan kişiler bilgi ve birikim sahibi olmaktadırlar. Ancak yükleme hızı, indirme hızına göre oldukça düşüktür. Bunun nedeni internet sağlayıcılarının genellikle indirme üzerine çalışması üzerinedir.

Upload hızını nasıl artırabilirim?  Upload hızını teknik olarak sağlayan internet sağlayıcınız olduğu için sizin doğrudan bir çabanız ile internete yükleme hızınızı arttırmanız mümkün değildir. Bulunduğunuz bölge içinde olan sağlayıcı hızı kadar yükleme yapabilirsiniz, fakat ülkemizde ve dünyanın farklı bölgelerine özel internet bölgeleri oluşturulmaktadır. Bu bölgeler içerisinde normalden daha hızlı internet haklarınsa sahip olabilirsiniz.

İndirme ve Yükleme Hızınız Hakında Bilgi Almak İçin:

Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top