All for Joomla All for Webmasters
Bilgisayar

3000 – 4000 TL Toplama Oyun Bilgisayarı

Günümüzde artık gelişen ihtiyaçlarımızı karşılamak adına, bilgi ve işlem hanelerimizi sürekli güncellememiz gerekmekte. Bugün sizin ile paylaşacağım oyun bilgisayarı hazırlama konusundaki bilgileri araştırmam bile benim için bir kaç saati aldı. Sizler de hem bu yazıdan, hem de diğer araştırma organlarından konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olarak karar vermenizi tavsiye ederim.

Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayar toplarken ilk dikkat etmemiz gereken konu, kullanacağımız parçaların birbirleri ile arasında olan uyumdur. İyi bir ekran kartı seçmiş olabiliriz ancak bunun anakart ve ram ile arasında uyumsuzluk olması durumunda ondan istediğimiz verimi alamayacağımızı unutmamalıyız.

Bir diğer önemli konu alacağımız ürünlerin yeni nesil olması. i7 bir işlemci alabiliriz, ancak 2015 menşeli bir işlemci ise, 2017 menşeli i5 bir işlemciden daha ağır çalışacağını unutmamalıyız.

3000 TL Toplama Oyun Bilgisayarı Hazırlama

Üç bin Türk Lirası civarında toplama bir oyun bilgisayarı hazırlamak düşündüğünüzden aslında daha kolaydır. Ancak altta yazacağım işlemcilerin aksine bütçeniz yeterli gelmez ise; Kasa, anakart ya da harddiskinizi daha uygun olanlar ile seçebilir ya da eski kasanızda var olan sistemin üzerine kurabilirsiniz.

Toplama Oyun Bilgisayarı İçin Kasa Seçimi

Zalman Z3 Plus: Kasa seçimi olmazsa olmazımız. Ancak yukarıda da belirttiğim üzere, eğer bütçede az da olsa tasarrufa gidiyorsanız, eski kasanızı da kullanmaya devam edebilirsiniz.

Zalman Z3 Plus, Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkede en çok kullanılan oyun bilgisayarı kasasıdır. Fiyatları ve işlevselliği ile size tavsiyemiz budur.

Yaklaşık Fiyat: 180 TL

Zalman Z3 PlusOyun Bilgisayarı Anakart Seçimi:

MSI Z170A PC Mate Anakart: 

Anakart bilgisayarın temel yapı taşı dersek sanırım abartmış olmayız. Anakart seçiminmiz hem sizi hem de yapacağınız seçimi doğrudan ilgilendirmektedir. Çünkü gelecekte eğer, rami yükseltmek isterseniz ya da güncel bir hard disk kullanmaya geçerseniz, anakart burada alacağınız verimi doğrudan etkileyecektir. Tavsiyesinde bulunduğum MSI anakartı, uzun zamandır hakkında olumlu eleştiriler aldığım bir anakarttır.

Yaklaşık Fiyat: 460 TL

MSI Z170A PC Mate

Oyun Bilgisayarı İçin Ram Seçimi

CORSAIR 8GB RAM:

Ram Seçimi konusunda ben tekli bir girişi tercih edenlerdenim. Ama siz farklı düşünerek çift girişli bir ram yuvası hazırlamaya koyulabilirsiniz. Ancak DD4 olan Vengeance LPX rami, oldukça verimli bir çalışma alanına sahip olan bir ramdir.

Yaklaşık Fiyat: 190 TL

CORSAIR 8GB Vengeance DDR4

Oyun Bilgisayarı Ekran Kartı Seçimi:

Asus R7 370 Ekran Kartı:

Ekran kartı konusunda, bir çok yeni marka ve güncellenmiş ürün piyasada bulunmakta. Ancak fiyat ve performans indeksi yapıldığında Asus R7 oldukça kaliteli bir ürün. Güncel oyunlar arasında çalıştıramayacağı bir oyun yok.

Yaklaşık Fiyat: 665 TL

Asus R7 370 STRIX GAMING

Oyun Bilgisayarı İşletim Sistemi

Intel Core i5 6600 İşlemci:

Şimdi size saatlerce Inteli ya da işletim sisteminin gücünü anlatmaya gerek duymuyorum. Sadece bütçemize göre hareket ettiğimiz için i7 işletim sisteminden uzak durmak zorundayız. Fakat 900 TL fiyat ortalaması ile oldukça kaliteli bir ürün i5 6600.

Yaklaşık Fiyat: 900 TL

Intel Core i5 6600 işlemci

Oyun Bilgisayarı Güç Kaynağı

OCZ Güç Kaynağı:

Güç Kaynağı konusunda iyi bir seçim yapmazsanız, kasanızda ve işletim sisteminizde problemler yaşayabilirsiniz. Bu problemler kısa vadede gözükmese bile, uzun vadede başınızı ağrıtabilir. O yüzden ben size OCZ’yi öneriyorum. İyi bir fiyatı da var. Bence kaçırmayın.

Yaklaşık Fiyat: 180 TL

Oyun Bilgisayarı Harddisk Seçimi:

Seagate Harddisk:

Artık gelişen ihtiyaçlar yüzünden hard disk seçimimizi doğru yapmak durumundayız. Her harddiskten aynı verimi alamıyoruz. Bu seçim bizim bilgisayarımızı kullanımımızdan, oyunların arayüzünde olan vakte kadar her şeyi etkileyebilecek bir durumdur.

Yaklaşık Fiyat: 200 TL

Seagate 3.5 1TB Barracuda

 

Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top